A A A

Procedury działania przedszkola od od 1 września 2021

Procedury działania przedszkola od od 1 września 2021

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka w przedszkolu

Procedura zapewniająca bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka w przedszkolu

Procedura pobytu i organizacji pracy dla pracowników przedszkola

Procedura dostarczania posiłków do przedszkola przez catering

Pliki do pobrania

Procedury działania szkoły od od 1 września 2021

Procedury działania szkoły od od 1 września 2021

Procedura zapewniająca bezpieczny pobyt ucznia w szkole

Procedura pobytu i organizacji pracy dla pracowników szkoły

Procedura dostarczania posiłków do szkoły przez firmę zewnętrzną oraz ich wydawania

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia w szkole

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

Procedura pracy biblioteki szkolnej

Pliki do pobrania

PROCEDURA SPEŁNIANIA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO 1 OBOWIĄZKU ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO POZA PRZEDSZKOLEM I SZKOŁĄ (NAUCZANIE DOMOWE)

PROCEDURA SPEŁNIANIA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO i OBOWIĄZKU ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA

PRZEDSZKOLNEGO POZA PRZEDSZKOLEM i SZKOŁĄ (NAUCZANIE DOMOWE)

 

Podstawa prawna :

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 910)
  • Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2()2() r„ poz. 256)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowe/ z dnia 22 lutego 2019 r. sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w' szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 373)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493)

Edukacja domowa jest formą kształcenia. w której odpowiedzialność za proces nauczania dziecka w miejsce szkoły biorą na siebie rodzice lub prawni opiekunowie

Warto zaznaczyć, iż rodzic nie musi mieć  wykształcenia pedagogicznego, aby  prowadzić edukację z dzieckiem.

Rodzice w oparciu o podstawę prawną tworzą zindywidualizowany program, adekwatny do wieku, potrzeb, predyspozycji i zainteresowań dziecka.

Edukacja domowa daje rodzicom możliwość kontroli treści, które przyswaja dziecko a także otoczenia. w którym przebywa ono każdego dnia.

 

Postanowienia ogólne

 

  1. Na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego poza szkołą (wzór wniosku zał. nr 1)
  2. Zezwolenie o którym mowa w ust. l, może być przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego, jeżeli:
    • szkoła podstawowa, do której dziecko zostało przyjęte, znajduje się na terenie województwa, w którym zamieszkuje dziecko:
    • do Wniosku o zezwolenia dołączono:
      1. opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej

 

WAŻNE !

Od dnia 29 kwietnia 2020 r. (do odwołania), do decyzji w sprawie spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą (tzw. nauczania domowego), nie jest wzmagana opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

  1. oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej na danym etapie edukacyjnym (wzór oświadczenia zał. nr 2)
  2. zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych o których mowa w ust. 4. Zobowiązanie nie dotyczy dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotownaia przedszkolnego (wzór zobowiązania zał. nr 3).
  1. Przepisów ust. 2 pkt I i pkt 2 lit. a i c nie stosuje się w przypadku wydania zezwolenia o którym w ust. l, dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
  2. Uczeń spełniający obowiązek szkolny poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły. Egzaminy klasyfikacyjne są przeprowadzane przez szkołę, w której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Uczniowi takiemu nie ustala się oceny z zachowania. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się zgodnie z art. 441 ustawy o systemie oświaty i przepisami wydanymi na        44zb ustawy o systemie oświaty.
  3. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
  4. Roczna i końcowa klasyfikacja ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą odbywa się zgodnie z przepisami rozdziału 3a ustawy o systemie oświaty, a także Rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, rozdział 2.
  5. Uczeń spełniający obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego lub obowiązek szkolny, a także rodzic takiego ucznia, może korzystać ze wsparcia przedszkola/szkoły, której dyrektor wydał zezwolenie. o którym mowa w ust. l, obejmującego prawo uczestniczenia w szkole w niżej wymienionych zajęciach dodatkowych:
    • zajęcia, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania,
    • zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych,
    • zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
    • zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności w celu kształtowania ich aktywności i kreatywności,
    • zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.
  6. Uczniowi spełniającemu obowiązek szkolny zapewnia się dostęp do:
    • podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych
    • pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej, znajdujących się w zasobach szkoły — w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły;
    • udział w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 4.
  7. Uczeń spełniający obowiązek szkolny poza szkołą nie bierze udziału w zajęciach edukacyjnych podczas których realizowana jest podstawa programowa oraz w zajęciach opiekuńczych dla uczniów realizujących obowiązek w szkole (szkoła stacjonarna).
  8. Uczeń może uczestniczyć w konkursach przedmiotowych oraz innych konkursach zgodnie z wymogami regulaminu organizatorów konkursu.
  9. Decyzję o udziale ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą w zajęciach innych niż przewiduje prawo oświatowe na terenie szkoły i poza terenem szkoły, a także o udziale w wycieczkach szkolnych podejmuje dyrektor szkoły.
  10. Cofnięcie zezwolenia, o którym mowa w ust. l, następuje:
    • na wniosek rodziców,
    • jeżeli uczeń z przyczyn nieusprawiedliwionych nie przy stąpił do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych albo nie zdał rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 4;
    • w razie wydania zezwolenia z naruszeniem prawa.

 

Klasyfikacja ucznia spełniającego obowiązek szkolny

  • Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej na terenie szkoły, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym dzień klasyfikacji rocznej (zebrania klasyfikacyjnego rady pedagogicznej ), przy czym uzgadnia się go z uczniem i jego rodzicami.
  • W pierwszej kolejności uczeń zdaje egzamin pisemny, następnie egzamin ustny.
  • Z jednego przedmiotu mogą być zdawane egzaminy pisemne i ustne w różnych terminach.
  • Egzamin klasyfikacyjny klasach 1 -3 (edukacja wczesnoszkolna) egzaminem łączącym formy pisemne i ustne. Szczegółowy przebieg egzaminu ustala nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, w oparciu o wymagania edukacyjne.
  • W przypadku gdy uczeń nie przystąpi z przyczyn usprawiedliwionych do egzaminu klasyfikacyjnego w ustalonym terminie. Ma możliwość przystąpienia do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  • W szczególnie uzasadnionych okolicznościach egzamin klasyfikacyjny może być przeprowadzony zdalnie, na wniosek rodziców, za zgodą dyrektora szkoły.
  • Dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą, nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z :
    • zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego
    • dodatkowych zajęć edukacyjnych.
  • Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
    • dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznqaczony przez dyrektora szkoły - jako przewodniczący komisji:
    • nauczyciel zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin.
  • Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą oraz jego rodzicami liczbę zajęć edukacyjnych. z uczeń może przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w ciągu jednego dnia.
  1. Podczas egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni. charakterze obserwatorów rodzice ucznia.
  2. Z egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający:
    • nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin,
    • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji przeprowadzającej egzamin,
    • termin egzaminu,
    • imię i nazwisko ucznia:
    • zadania egzaminacyjne:
    • ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
  3. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia. zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  4. Ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna, z tym że istnieje możliwość przystąpienia przez ucznia do egzaminu poprawkowego bądź zgłoszenia przez ucznia lub jego rodziców zastrzeżeń w trybie art.44m i art.44n o systemie oświaty. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
  5. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
    • dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły - jako przewodniczący komisji:
    • nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne:
    • nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
  6. o którym mowa w ust. 8 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  7. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół. zawierający:
    • nazwę zajęć edukacyjnych. z których był przeprowadzony egzamin;
    • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji,
    • termin egzaminu:
    • imię i nazwisko ucznia:
    • zadania egzaminacyjne;
    • ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
  8. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół załącznik do arkusza ocen ucznia.
  9. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne.
  10. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich oboiwązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne. o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zb o systemie oświaty oraz przystąpił ponadto do egzaminu ósmoklasisty.

 

Obowiązki wychowawcy klasy, nauczyciela zajęć edukacyjnych,

rodzica i ucznia

 

  1. Nauczyciel przedmiotu, z którego prowadzony jest egzamin klasyfikacyjny, przygotowuje w ciągu 7 dni od otrzymania decyzji o spełnianiu obowiązku szkolnego lub rocznego obowiązku przedszkolnego wymienione niżej dokumenty:
    1. Podstawę programową kształcenia ogólnego nauczanego przedmiotu,
    2. Wymagania edukacyjne z swojego przedmiotu dla danej klasy,
    3. przykładowe zagadnienia na egzamin pisemny (o ilości decyduje nauczyciel przedmiotu)
    4. pytania na egzamin ustny (o ilości decyduje nauczyciel przedmiotu)
  2. Wychowawca klasy przyjmuje od nauczycieli podpisane dokumenty wymienione w ust.l i przekazuje je rodzicom ucznia, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wydania decyzji. Kopie dokumentów dostarczonych rodzicom składa w sekretariacie szkoły.
  3. Wychowawca klasy z rodzicami ucznia i nauczycielami zajęć edukacyjnych uzgadnia wstępne terminy egzaminów klasyfikacyjnych i informuje o podjętych uzgodnieniach dyrektora szkoły.
  4. Uczeń ma możliwość udziału w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, po uprzednim zgłoszeniu do nauczyciela przedmiotu przez e-dziennik, chęci uczestniczenia w konsultacjach.
  5. Nauczyciel ma obowiązek przeprowadzenia konsultacji z uczniem na terenie szkoły lub zdalnie. po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrektorem szkoły terminu i czasu ich trwania.
  6. O ustalonym terminie i zakresie konsultacji nauczyciel informuje rodzica ucznia i wychowawcę klasy przez e-dziennik.
  7. Nauczyciel obowiązkowych zajęć edukacyjnych wpisuje do e-dziennika roczną ocenę klasyfikacyjną na podstawie protokołu komisji klasyfikacyjnej, w terminie ujętym w harmonogramie zakończenia roku szkolnego.
  8. Rodzic uczeń jest zobowiązany do regularnego sprawdzania wiadomości na e-dzienniku. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za nieodczytane wiadomości przez rodzica/ucznia oraz związane z tym konsekwencje.

 

Postanowienia końcowe

 

  1. Procedura wchodzi w życie z dniem 23 grudnia 2020 r.

DYREKTOR SZKOŁY 

Marcin Nowak

Pliki do pobrania

Procedury działania szkoły od od 1 września 2020

Procedury działania szkoły od od 1 września 2020

Procedura zapewniająca bezpieczny pobyt ucznia w szkole

Procedura pobytu i organizacji pracy dla pracowników szkoły

Procedura dostarczania posiłków do szkoły przez firmę zewnętrzną oraz ich wydawania

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia w szkole

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

Procedura pracy biblioteki szkolnej

Pliki do pobrania

Procedury działania przedszkola od od 1 września 2020

Procedury działania przedszkola od od 1 września 2020

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka w przedszkolu

Procedura zapewniająca bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka w przedszkolu

Procedura pobytu i organizacji pracy dla pracowników przedszkola

Procedura dostarczania posiłków do przedszkola przez catering

Pliki do pobrania

Procedury działania szkoły w warunkach sytuacji epidemicznej

Procedury działania szkoły
w warunkach sytuacji epidemicznej

Procedura zapewniające bezpieczny pobyt ucznia w szkole

Procedura pobytu i organizacji pracy dla pracowników szkoły

Procedura pracy biblioteki szkolnej

Procedura dostarczania posiłków do szkoły przez firmę zewnętrzną oraz ich wydawania

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia w szkole

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

 

Pliki do pobrania

Procedury działania przedszkola w warunkach sytuacji epidemicznej

Procedury działania przedszkola
w warunkach sytuacji epidemicznej

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka w przedszkolu

Procedura zapewniająca bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka w przedszkolu

Procedura pobytu i organizacji pracy dla pracowników przedszkola

Procedura dostarczania posiłków do przedszkola przez catering

Procedury działania przedszkola w warunkach sytuacji epidemicznej

Regulamin uzyskiwania zwolnienia z nauki drugiego języka obcego w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wandy Chotomskiej w Pustyni

Regulamin uzyskiwania zwolnienia

z nauki drugiego języka obcego

w Publicznej Szkole Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi im. Wandy Chotomskiej w Pustyni

 

  1. Dyrektor szkoły na wniosek rodziców/prawnych opiekunów oraz na podstawie orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno–pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwalnia do końca etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem w tym z zespołem Aspergera z nauki drugiego języka obcego (drugi język obcy – obowiązkowy język nauczany w oddziale klasowym w mniejszym wymiarze godzin zgodnie z ramowym planem nauczania).
  2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia, na pisemny wniosek rodzica/prawnego opiekuna.
  3. Rodzice/prawny opiekun składa w sekretariacie szkoły pisemny wniosek wraz z oryginałem (lub potwierdzoną kopią) opinii publicznej poradni psychologiczno–pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej (załącznik nr 1)
  4. Dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z nauki drugiego języka do 7 dni roboczych od daty wpływu wniosku. Rodzice/prawny opiekun odbiera decyzję dyrektora sekretariacie szkoły (załącznik nr 2)
  5. Wychowawca po otrzymaniu informacji odnotowuje zwolnienie ucznia w dokumentacji przebiegu nauczania (w dzienniku elektronicznym i w arkuszu ocen ucznia).
  6. Drugi egzemplarz decyzji pozostaje w dokumentacji szkolnej.
  7. W przypadku decyzji odmownej rodzicowi/prawnemu opiekunowi przysługuje prawo do odwołania za pośrednictwem organu, który decyzję wydał do Podkarpackiego Kuratora Oświaty w terminie 14 dni.
  8. Uczeń zwolniony z danych zajęć edukacyjnych ma obowiązek być obecnym na tych zajęciach. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszym bądź ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego „Podania” rodzica/prawnego opiekuna/pełnoletniego ucznia (załącznik nr 3). O tym fakcie informowani są nauczyciel uczący danego przedmiotu i wychowawca klasy. Potwierdzają to złożeniem podpisu na „Podaniu” rodzica. Podpisany dokument zostaje w teczce wychowawcy
  9. Uczeń zwolniony z zajęć do domu ma odznaczone w dzienniku nieobecności usprawiedliwione. W czasie gdy uczeń jest zwolniony do domu nie może przebywać na terenie szkoły.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Pliki do pobrania

Wewnątrzszkolna procedura postępowania w przypadku wystąpienia wszawicy w Zespole Szkół w Pustyni

Wewnątrzszkolna procedura postępowania w przypadku wystąpienia

wszawicy w Zespole Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Szkolny regulamin wypożyczania podręczników szkolnych dla uczniów Zespołu Szkół w Pustyni

Szkolny regulamin wypożyczania podręczników szkolnych
dla uczniów Zespołu Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Regulamin wycieczek w Zespole Szkół w Pustyni

Regulamin wycieczek w Zespole Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Regulamin_przyznawania_stypendium_za_wyniki_nauce_ ZS Pustynia

Regulamin przyznawania stypendium za wyniki nauce  ZS Pustynia

Pliki do pobrania

Regulamin Samorzadu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Pustyni

Regulamin Samorzadu Uczniowskiego Zespołu  Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Regulamin Klubu Przyjaciół Dziecka - Świetlicy Szkolnej

Regulamin Klubu Przyjaciół Dziecka  - Świetlicy Szkolnej

Pliki do pobrania

Regulamin działania dziennika elektronicznego w Zespole Szkół w Pustyni

Regulamin działania dziennika elektronicznego w Zespole Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Regulamin kortu tenisowego Zespołu Szkół w Pustyni

Regulamin kortu tenisowego Zespołu Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Procedury postępowania w sytuacjach trudnych

Procedury postępowania w sytuacjach trudnych

Pliki do pobrania

Procedura postepowania w wypadku przemocy w rodzinie

Procedura postepowania w wypadku przemocy w rodzinie

Pliki do pobrania

Procedura wydawania duplikatu świadectw i legitymacji szkolnych

w Zespole Szkół w Pustyni

Procedura wydawania duplikatu świadectw i legitymacji szkolnych w Zespole Szkół w Pustyni

Regulamin korzystania z boiska wielofunkcyjnego Zespołu Szkół w Pustyni

Regulamin korzystania z boiska wielofunkcyjnego Zespołu Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

REGULAMIN Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Zespołu Szkół w Pustyni

REGULAMIN

Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Zespołu Szkół w Pustyni

  1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Podstawy prawne działalności socjalnej, zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz zasady gospodarowania środkami Funduszu regulują przepisy: 1.  Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych Dz. U. z 1996 nr 70 poz. 335 wraz z późniejszymi zmianami.

  1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela Dz. U Nr 118 poz. 1112 z 2003 r. z późniejszymi zmianami.
  2. Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (D., U Nr 55 poz. 234 wraz z późniejszymi zmianami.
  3. art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r o finansach publicznych (Dz U Nr 155 poz. 1014 z późniejszymi zmianami.
  4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 października 1998 w sprawie udzielania pomocy finansowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz. U Nr 134 poz. 876).

6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (Dz. U Nr 43 poz. 168 z 1995 r. wraz z późniejszymi zmianami.

 § 2

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

  1. Zespole, należy rozumieć to określenie jako Zespól Szkół w Pustyni.
  2. Funduszu, należy rozumieć jako Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
  3. Odpis podstawowy, należy rozumieć przez to 37,5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

 § 3

Coroczny odpis podstawowy tworzy się z:

  1. odpisu dla pracowników pedagogicznych w wysokości 8 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe,
  2. odpisu dla pracowników nie będących nauczycielami w wysokości odpisu podstawowego, tj. 37,5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej,
  3. odpisu dla emerytów i rencistów nie będących nauczycielami w wysokości 6,25 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego.

 § 4

Fundusz zwiększa się o:

  1. darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych,
  2. odsetek od środków Funduszu pochodzących od oprocentowanych środków na rachunku bankowym.
  3. wpływy z oprocentowanych pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe
  4. wpływy z opłat osób i instytucji korzystających z działalności socjalnej

§ 5

Odpisy i zwiększenia tworzą  jeden Fundusz.

 

 § 6

Podstawa gospodarowania Funduszem jest roczny plan finansowy stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

 § 7

 

Regulamin, roczny plan finansowy oraz wszelkie załączniki i zmiany regulaminu wymagają uzgodnienia z organizacjami związkowymi działającymi na terenie Zespołu.

§ 8

  1. Środkami Funduszu administruje pracodawca - Dyrektor Zespołu.
  2. Decyzje w sprawie przyznawania świadczeń ze środków Funduszu wymagają uzgodnienia z organizacjami związkowymi działającymi na terenie Zespołu.
  3. W przypadku wnioskowania o przyznanie świadczeń niezgodnie z Ustawą o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz niniejszym regulaminem pracodawca (Dyrektor Zespołu) ma obowiązek wstrzymania realizacji podmiotowego świadczenia.
  4. Odpowiedzialność za gospodarowanie środkami Funduszu ponosi pracodawca - Dyrektor Zespołu.

§ 9

  1. Środki Funduszu gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym.
  2. Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

§ 10

  1. Do korzystania ze świadczeń Funduszu uprawnieni są, pracownicy w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania, umowy o pracę na czas nieokreślony i określony.
  2. Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych, nauczyciele przebywający na urlopach zdrowotnych oraz nauczyciele przeniesieni w stan nieczynny.
  3. Emeryci i renciści - byli pracownicy administracji i obsługi, dla których szkoła była ostatnim miejscem pracy poprzedzającym pobranie świadczenia emerytalnego lub rentowego.
  4. Pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków w wieku do 18 lat, a jeżeli się kształcą w szkole -do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat (nie dotyczy dzieci uczących się w szkołach dla dorosłych i zaocznych), osób uprawnionych w 10 pkt 1,2, i 3.
  5. Osoby wymienione w pkt. 4 będące inwalidami I i II grupy bez względu na wiek.
  6. Osobami uprawnionymi do świadczeń z Funduszu są również dzieci po zmarłym pracowniku, emerycie lub renciście pobierające z tego tytułu rentę rodzinną.

 

 

III. PRZEZNACZENIE FUNDUSZU

§ 11

Środki Funduszu przeznacza się na:

  1. świadczenia urlopowe nauczycieli,
  2. dopłatę do wypoczynku urlopowego pracowników obsługi,
  3. pomoc rzeczowa, talony dla pracowników,
  4. wypoczynek sobotnio-niedzielny i wycieczki,
  5. działalność sportowo-rekreacyjną i kulturalnooświatową,
  6. dopłatę do wczasów stałych,
  7. dopłatę do leczenia sanatoryjnego,
  8. dopłatę do wypoczynku dzieci pracowników,
  9. pomoc losową i zdrowotną,
  10. pożyczki na cele mieszkaniowe.

§ 12

  1. Dofinansowanie wypoczynku urlopowego polega na:
  2. wypłacie świadczenia urlopowego dla nauczycieli;
  3. dofinansowanie do wczasów dla pracowników administracji i obsługi oraz emerytów i rencistów - byłych pracowników szkoły; dzieci wymienionych w § 10 ust. 4 i osób wymienionych w § 10 ust. 5 i 6;
  4. dofinansowanie w/w proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia i czasu pracy;
  5. Pomoc materialna w formie rzeczowej dla osób uprawnionych polega na pomocy materialnej dla pracowników oraz rencistów i emerytów byłych pracowników w formie paczek lub bonów towarowych;
  6. Bezzwrotna pomoc finansowa lub rzeczowa dla osób uprawnionych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub losowej polega na przyznaniu bezzwrotnej zapomogi finansowej lub rzeczowej;
  7. Przez cele mieszkaniowe rozumie się:
  8. zakup mieszkania,
  9. adaptacje pomieszczenia niemieszkalnego na lokal mieszkalny,
  10. uzupełnienie wkładu członkowskiego w spółdzielni mieszkaniowej,
  11. zamianę mieszkania,
  12. wniesienie kaucji wymaganej przy zasiedleniu lub zamianie mieszkania
  13. remont lub modernizację mieszkania.
  14. uzupełnienie wkładu własnego na budowę domu

 

  1. ZASADY PRZYZNAWANIA SWIADCZEŃ Z FUNDUSZU

 

 

Świadczenia finansowe z Funduszu nie mają charakteru roszczeniowego - co oznacza, że osoby nie korzystające ze świadczeń nie mają prawa do ekwiwalentu z tego tytułu.

§ 13

Wysokość zapomogi finansowej lub materialnej nie może być uzależniona od wymiaru zatrudnienia pracownika.

§14

Wysokość pomocy finansowej zależy od ilości środków zgromadzonych na rachunku Funduszu oraz kwot przeznaczonych na finansowanie poszczególnych celów zapisanych w rocznym preliminarzu wydatków. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na świadczenia środki przyznane osobom uprawnionym mogą być wypłacone w dwóch lub więcej ratach a termin ich wypłacenia może ulec zmianie.

§ 15

Pierwszeństwo w przyznaniu świadczenia z Funduszu jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

§ 16

Świadczenia urlopowe dla nauczycieli jest wypłacane zgodnie z art. 53 pkt.1 a Ustawy - Karta Nauczyciela.

 § 17

Świadczenie urlopowe dla osób uprawnionych wymienionych w § 10 pkt. 2 jest wypłacane w wysokości ustalonej każdorazowo w planie finansowym na dany rok kalendarzowy.

§ 18

Emeryci i renciści - byli pracownicy, którzy w danym roku byli zatrudnieni na umowę o pracę w charakterze nauczyciela, otrzymują świadczenia urlopowe w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia i okresu pracy zgodnie z art. 53 pkt. la Ustawy -Karta Nauczyciela.

 § 19

Świadczenie urlopowe przysługuje jeden raz w roku i jest wypłacane począwszy od dnia 15 czerwca danego roku w miarę posiadanych środków.

§ 20

 

  1. Dofinansowanie imprez kulturalnych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych przysługuje osobom wymienionym w § 10.
  2. Dotacje finansowe dla pracowników jak i ich członków rodzin przyznaje każdorazowo pracodawca w miarę posiadanych środków, na wniosek uprawnionego po zasięgnięciu opinii przedstawicieli związków zawodowych działających w placówce.
  3. Dofinansowanie do wypoczynku każdego dziecka pracownika nie może przekroczyć rocznie 80% świadczenia urlopowego nauczyciela

 § 21

Uprawnionymi do pomocy w formie rzeczowej lub dopłat określonych w § 11 ust. 3-9 są osoby wymienione w § 10 ust. 1, 2 i 3. Aby uzyskać pomoc materialną w/w osoby zobowiązane są do złożenia wniosku i oświadczenia o osiąganych dochodach brutto za poprzedni rok na podstawie rocznego zeznania podatkowego PIT (zgodnie z załącznikiem nr 2). Oświadczenie jest dokumentem w rozumieniu art. 245 i 253 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Na podstawie w/w oświadczenia pracownicy przypisani są do określonego przedziału dochodów (zgodnie z tabelą zawartą w załączniku nr 3).

Wysokość świadczenia, tj. pomocy rzeczowej lub dopłaty określa tabela dopłat (zał. nr 4).

 

§ 22

Wysokość wymienionej w § 21 pomocy nie może być uzależniona od wymiaru zatrudnienia pod warunkiem, ze jest to jedyne miejsce zatrudnienia pracownika.

§ 23

  1. Osobom uprawnionym wymienionym w § 10 ust. 1, 2 i 3 znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej lub losowej przysługuje bezzwrotna pomoc finansowa lub rzeczowa. Za zdarzenie losowe uznaje się: chorobę połączoną z dużymi wydatkami, wypadek, powstałe straty w wyniku udokumentowanej kradzieży, pożaru lub zalania mieszkania oraz innych osobistych wypadków losowych.
  2. Osoba ubiegająca się o w/w zapomogę składa wniosek, w którym uzasadnia konieczność ubiegania się o świadczenie. Do wniosku jest zobowiązana dostarczyć oświadczenie o osiąganych dochodach brutto za ostatnie 3 miesiące. Wysokość bezzwrotnej pomocy finansowej nie może być wyższa niż wysokość odpisu podstawowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach bezzwrotna zapomoga może stanowić dwukrotność odpisu podstawowego.

 

§ 24

  1. Osobami uprawnionymi do otrzymania zwrotnej pomocy finansowej na cele mieszkaniowe są wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania lub na czas nieokreślony.
  2. Pożyczka na cele mieszkaniowe jest przyznawana na warunkach pomocy zwrotnej. Pożyczka może być przyznana z równoczesnym zawieszeniem spłat ratalnych na

okres 6 miesięcy.

- kwota maksymalna pożyczki na remont domu lub mieszkania wynosi: 10 000,00 zł,

- kwota maksymalna pożyczki na budowę domu wynosi: 16 000,00 zł.

  1. Pożyczka udzielona na cele mieszkaniowe wymaga poręczenia przez dwóch poręczycieli, którzy są zatrudnieni w szkole na podstawie mianowania lub umowy o prace na czas nieokreślony. Jeden poręczyciel może poręczyć maksymalnie dwie pożyczki w okresie ich spłaty.
  2. Czas spłaty pożyczki określa się na 3 lata. Spłata pożyczki następuje wg zasad określonych w umowie zawartej między pożyczkobiorcą a zakładem pracy.
  3. Okres spłaty oraz wysokość raty może ulec zmianie po uprzednim pisemnym wniosku pożyczkobiorcy za zgodą, Dyrektora.
  4. O przyznaniu pożyczki na cele mieszkaniowe decyduje kolejność składanych wniosków /W szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych możną przyznać pożyczkę poza kolejnością/.
  5. Zawieszenie spłaty pożyczki w trakcie jej spłacania może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek pożyczkobiorcy za zgodą Dyrektora.
  6. Podstawą przyznawania pożyczki stanowi umowa zawarta z pożyczkobiorcą, w której określa się wysokość pożyczki, warunki jej udzielenia tj. okres spłaty, ilość i wysokość rat oraz rodzaj jej zabezpieczenia.
  7. O powtórne przyznanie pożyczki może ubiegać się osoba uprawniona po spłacie poprzedniej pożyczki w miarę posiadanych środków.
  8. Nie spłacona w określonym umową terminie pożyczka, podlega natychmiastowej spłacie wraz z odsetkami w przypadku:
  9. porzucenia pracy przez pracownika,
  10. w pozostałych przypadkach rozwiązania umowy o pracę.
  11. W przypadku rozwiązania stosunku pracy pożyczkobiorcy z Zespołem pozostałość pożyczki należy spłacić w terminie określonym przez Dyrektora.
  12. W razie zaprzestania spłat pożyczki przez pożyczkobiorcę zobowiązania spłata przechodzi solidarnie na poręczycieli.
  13. Pożyczka nie spłacona przez zmarłego pożyczkobiorcę nie podlega spłaceniu przez poręczycieli i zostaje umorzona.

 

  1. POSTANOWIENIA UZUPELNIAJĄCE I KOŃCOWE.

§ 25

Wnioski o przyznanie pomocy na cele mieszkaniowe złożone do końca lutego będą rozpatrywane w pierwszej połowie marca. Złożone w terminie późniejszym - w miarę posiadanych środków w kolejności napływu podań.

§ 26

Postanowienia regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych winny być podane do wiadomości osobom uprawnionym z jego korzystania.

§ 27

W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu mają, zastosowanie powszechnie obowiązujące zasady przepisów prawnych.

§ 28

Wzory umów o pożyczkę na cele mieszkaniowe wraz z poręczeniami oraz oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów stanowią załącznik do regulaminu Funduszu.

§ 29

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Zespołu Szkół w Pustyni obowiązuje od dnia uchwalenia tj. 10 marca 2011 r.

Tekst regulaminu ujednolicony w dniu 11 lutego 2016 r. po zmianach 2016 r. (Uchwała RP nr 23/2015/2016 z dn. 11 lutego 2016 r.)                                                                         

Statut Zespołu Szkół w Pustyni

Statut Zespołu Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Regulamin działalności Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Pustyni

Regulamin działalności

Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Pustyni

Pliki do pobrania

Ostatnia modyfikacja: 12-04-2018 13:29
Utworzone przez: ksleczka
Opublikowane przez: Kamil Ślęczka
Zapisano